Ciekawostki

Pasy zębate – trwałość i wszechstronne zastosowanie

Pasy zębate to ta część technologii, która jest stosowana od bardzo, bardzo wielu lat. Ponieważ ich prosta konstrukcja znakomicie sprawdza się w wielu dziedzinach, popularność wykorzystania pasów zębatych nie słabnie. Dziś pas zębaty to oczywiście wiele unowocześnień i modernizacji – między innymi w kwestii wykorzystania różnych materiałów – ale zasada działania pozostaje niezmienna.

Pasy zębate to elementy przekładni napędowych. Służy on do do przenoszenia napędu. Dzieje się tak dzięki naciskowi, jaki uzębienie koła wywiera na zęby pasa napędowego. Taki efekt jest też uzyskany dzięki temu, że między kołem zębatym a pasem zębatym występuje efekt sprzężenia ciernego. Te proste elementy i prosta zasada działania sprawiają, że zazębianie się wypustek na kole i zębów pasów zębatych i ich dokładne przyleganie jest wykorzystywane w maszynach w wielu zakładach przemysłowych. Chociaż pasy zębate są stosowane nie tylko tam. Warto dodać, że takie rozwiązanie zwiększa wydajność pracy. Jakie są więc rodzaje pasów zębatych? I jakie mają zalety pasy zębate? Między innymi o tym w dalszej części tekstu.

Pasy zębate – rodzaje

Pasy zębate są zbudowane podobnie jak pasy napędowe płaskie. Ich rdzeń również jest wzmacniany kordami, a warstwy zewnętrzne to okładki, które sprawiają, że pasy charakteryzuje wysoka wytrzymałość. W pasach zębatych można spotkać kordy wykonane z różnych materiałów odpornych na ścieranie: popularny jest kord stalowy, z włókna szklanego, karbonu lub kevlaru. Pasy zębate w nowoczesnym wydaniu o dużej wytrzymałości dostępne dziś to pasy wykonane z gumy czy takie, do których produkcji został wykorzystany poliuretan. One to charakteryzują się wyjątkowo cichą pracą.  Pasy zębate mogą być wyposażone w różną ilość zębów oraz różne ich kształty. W ofercie producentów możemy też znaleźć pasy o dowolnej szerokości. Ze względu na budowę, pasy zębate możemy też podzielić na:

  • otwarte i zamknięte,
  • dwustronne i jednostronne.

Pasy zębate – pas zębaty – zalety

Pas zębaty to wiele korzyści, jeśli chodzi o wykorzystanie go w różnego typu maszynach (i nie tylko). Zalety tych produktów to na przykład: minimalizacja wibracji podczas pracy, łatwe wymienianie i naprawa pasów, cicha praca maszyny, przenoszenie napędu bez poślizgu, niskie koszty utrzymania i czystość produkcji. Do zalet można też zaliczyć niewielką wagę pasów zębatych oraz nie za duże rozmiary.

Pasy zębate – zastosowanie

Pasy zębate są stosowane wszędzie tam, gdzie są wykorzystywane systemy napędowe i transportowe. Szczególnie cenione i niezbędne są tam, gdzie chodzi o dokładną synchronizację procesów i wysoką wydajność układu – dlatego są bardzo lubiane przez dużą liczbę producentów maszyn różnego typu. W związku z tym też pasy tego typu są stosowane w różnych gałęziach przemysłu (np.: w ceramicznym, przy produkcji szkła, w robotyce czy w prasach drukarskich). Są też wykorzystywane w motoryzacji i lotnictwie – tutaj paski przenoszą moc z silnika na inne podzespoły. Jeśli chodzi o transport materiałów, to pasy zębate wykorzystuje się w: sortowniach, przemyśle farmaceutycznym, logistyce czy też w przemyśle papierniczym. Inne zastosowania pasów zębatych to różnego rodzaju drzwi automatyczne i windy, wentylatory czy maszyny pakujące.

Różnego typu paski zębate to szeroki wybór. Wśród nich znajdziemy nowoczesne pasy zębate światowej rangi producentów. Warto skorzystać z takiej oferty, jeśli naprawdę zależy nam na dobrej inwestycji: na pasach zębatych wysokiej jakości, które są wytrzymałe i przez długi czas bez zarzutu będą spełniać swoją funkcję.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy do “Pasy zębate – trwałość i wszechstronne zastosowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *